Skip to content ↓

The Governing Body

Details of the Governing Body

Chair of Governors Mrs Jess Taberner   2018 - 2022
Parent Governors

 

Mr Sujeev Rajapakse

Mrs Elizabeth Andrews (vice-chair)

Mrs Jess Taberner- Atkin

Mr Adam Archer

 

2018 - 2022

2018 - 2022

2018 - 2022

2018 - 2022

     
Co-opted Governors
 

Mrs Emily Weeks

Mrs Claire Keay

Mr James Gardner

 

2022-2023

2022-2026

2022-2026

Staff Governors Mrs S Rowe, Headteacher
Mrs Ashley Carter, Deputy Headteacher
Mrs Chloe Parker-Twells, Teacher

2018 - 2022
2018 - 2022
Clerk Mrs Rebecca Carlton  

Governors who have recently stepped down/completed terms of office
Mrs Hannah Walmsley, Teacher, 2012 - 2016 (stepped down Sept 2015)
Mrs Amy Chester (stepped down August 2016)
Mr Andrew Dodd (stepped down August 2016)
Mr Barry Snaith (stepped down August 2016)
Mrs Sally Price (stepped down September 2017)
Mrs Emily Weeks (stepped down September 2018)
Mrs Michelle Bradley (stepped down September 2018)
Miss Sally Grimsdell (stepped down September 2021)
Mr Matthew Baxter (resigned December 2021)